Z Wołodyjowskim w królewskich Chęcinach – udany lipcowy weekend

W miniony weekend dopisała nie tylko pogoda, ale także turyści, odwiedzający nasze królewskie miasto. Szczególnie interesującą propozycją okazało się, „Zwiedzanie z Panem Wołodyjowskim po zmroku”, które zgromadziło miłośników arcydzieła polskiej kinematografii sprzed ponad pięćdziesięciu laty. Ponadto na Zamku Królewskim w Chęcinach przez cały weekend można było oglądać pokazy tańców dawnych, a w sobotni wieczór na murach pojawiła się… Biała Dama!

Dwa dni weekendu 22-23 lipca 2023 należały do wyjątkowo atrakcyjnych a lipcowa, słoneczna aura, sprzyjająca wakacyjnemu wypoczynkowi na łonie natury. Zamek w Chęcinach jest miejscem, które zawiera w sobie walory zarówno krajoznawcze, jak i kulturoznawcze, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Stąd właśnie niesłabnąca popularność naszej średniowiecznej warowni, a możliwość przymierzenia zbroi i hełmów czy też wejście na wysokie zamkowe baszty sprawiają, że miejsce to nabiera wyjątkowego znaczenia.

Jedynym z wydarzeń, które przyciąga do samych Chęcin jest z pewnością wspomniane „Zwiedzanie z Panem Wołodyjowskim po zmroku”. W sobotni wieczór liczne audytorium zebrało się w murach Zabytkowej Kamienicy „Niemczówka”, gdzie prowadzący całe wydarzenie wprowadził zebranych w arkana dziejów książki pt. „Pan Wołodyjowski”, autorstwa Henryka Sienkiewicza, historii Rzeczypospolitej w nim przedstawionej, a następnie płynnie przeszedł do samego filmu oraz serialu „Przygody Pana Michała”, który jest swoistym uzupełnieniem dzieła w reżyserii Jerzego Hoffmana. Kolejnym etapem było zwiedzanie „Muzealnej Izby Pana Wołodyjowskiego”, mieszczącej się w piwnicach „Niemczówki”.

Kulminacyjnym momentem „Zwiedzania” było wyjście do miasta pod osłoną nocy. Uczestnicy wzięli udział w oprowadzaniu miejscami, gdzie kręcone były sceny w samych Chęcinach, po czym udano się schodami w górę stoku, prowadzącego do samego zamku. Tam, przy świetle pochodni i towarzystwie ducha Białej Damy, przechadzającego się po murach, zwiedzający wstąpili w progi warowni, mogąc ją zobaczyć przy świetle iluminacji. Całość wydarzenia zakończyła się na Rynku Górnym w Chęcinach.

W oba dni lipcowego weekendu turyści mogli też zobaczyć tańce dawne, prezentowane na dziedzińcu Zamku Dolnego. Ponadto nie zabrakło też atrakcji dla miłośników historii, którzy mogli nie tylko zobaczyć, ale także założyć elementy uzbrojenia, w tym hełmy, tarcze i zbroje. Dzięki dobrej pogodzie z zamkowych baszt widać było w pełnej krasie piękno krajobrazu Ziemi Chęcińskiej, które zachęcało również do udania się na szlaki turystyczne i obcowania z naturą.

Wakacje w pełni, zachęcamy do przyjazdu do nas!

 

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach

Gmina Chęciny