Podsumowanie 2022 roku

Wiele się tu działo, a naszą chęcińską, renesansową perełkę, odwiedziło w tym roku prawie 10 tys. osób! Już z początkiem marca, wprowadziliśmy w Niemczówce udogodnienie w postaci kodów QR, pozwalające na samodzielne zwiedzanie kamienicy i przysłuchiwanie się opowieściom wirtualnego przewodnika. Niemniej, dla wszystkich chcących zasypać naszych przewodników gradem pytań, w listopadzie i grudniu udostępniliśmy usługę przewodnicką w cenie biletu wstępu.

Niemal w każdym miesiącu oferowaliśmy weekendy tematyczne- zajęcia skierowane głównie do młodszych turystów, ale i tym starszym staraliśmy się zorganizować czas, którego z całą pewnością nie można nazwać straconym. Dzieci mogły poszukać pierwszych znaków wiosny, pograć w niezwykle ciekawe i pouczające gry terenowe, wziąć udział w warsztatach robienia flagi, a z okazji Dnia Matki nauczyć się, jak wykonać biżuterię. Dla nieco starszych, przygotowaliśmy wykłady, które cieszyły się dużą popularnością. Szereg związanych z naszą kamienicą i Zamkiem tematów historycznych przedstawiono w bardzo przystępny sposób i połączono z prezentacją multimedialną. Zajrzeliśmy na stoły staropolskiej kuchni, gdzie dowiedzieliśmy się co, i jak jadano, mogliśmy też posłuchać o nieco już zapomnianej sztuce wygłaszania toastów. Jako iż Chęciny od wieków związane były z wydobyciem rud metali – ołowiu, miedzi, srebra, nie mogliśmy pominąć wykładów na temat górnictwa chęcińskiego. Można było prześledzić także historię powstania Zakonu Krzyżackiego i naszych stosunków z nim. Niektórym, być może, udało się nawet spotkać Krzyżaka. Z okazji urodzin Henryka Sienkiewicza, bazując na Trylogii, przedstawiliśmy historie wojen toczonych przez Rzeczpospolitą, a że część z nich toczyła się w Chęcinach (oczywiście z przymrużeniem oka), na miejscu mogliśmy zweryfikować, czym różni się twierdza w Kamieńcu Podolskim od naszego zamku.

11 listopada, w rocznicę odzyskania niepodległości, zaprosiliśmy Państwa na wykład Ojcowie Niepodległości, podczas którego przedstawiono historię wybitnych osób, dzięki którym, po 123 latach niewoli, mogliśmy cieszyć się pełną wolnością.

Nasza kamienica, jako jedna z atrakcji, wzięła udział w Nocnym Zwiedzaniu Zabytków Chęcin. I proszę nam wierzyć, takiej frekwencji nie powstydziłyby się Warszawa czy Kraków. Niezwykłą atmosferę tej sierpniowej nocy stworzyliście Wy, Turyści i za to pragniemy ogromnie podziękować!

Chcielibyśmy wspomnieć także o naszej wyjątkowej imprezie czyli Zwiedzaniu z Panem Wołodyjowskim po zmroku, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Spacer szlakiem filmowym, z pochodniami to niezapomniane przeżycie i wydarzenie, w ramach którego uczestnicy pod osłoną nocnego nieba, poznają historię ciekawych miejsc w Chęcinach związanych z nagrywaniem scen filmowych do „Pana Wołodyjowskiego” oraz serialu pt. ”Przygody Pana Michała”. Turyści wchodzą także na Zamek Królewski w Chęcinach, gdzie na murach warowni pojawia się Biała Dama, duch poszukujący swoich klejnotów.

Rok 2022, przede wszystkim dzięki Wam, drodzy Turyści, możemy uznać za naprawdę udany. Istniejemy dla Was, rozwijamy się dzięki Wam i jest to największa radość z naszej pracy.

Dziękujemy i mamy nadzieję, iż nadchodzący sezon będzie nie mniej interesujący, pełen pozytywnych wrażeń i wartości historycznych.

Wszystkiego dobrego w Nowym 2023 Roku!!

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach

Gmina Chęciny