Plan zwiedzania

„Niemczówka” jest przykładem typowego mieszczańskiego budynku mieszkalnego z XVI wieku. Posiada on cechy architektury renesansowej, w tym zdobienia z piaskowca i marmuru. Na kompleks kamienicy składa się kilka pomieszczeń, w tym reprezentacyjna Sala Wielka, gdzie odbywają się m.in. koncerty czy spotkania autorskie. Na suficie Sali znajdziemy belkę stropową, sięgającą XVII wieku, pięknie zdobioną i posiadającą inskrypcje staropolskie. Tuż obok dwa filary z piaskowca podtrzymują triforium, kolejny przykład myśli renesansowej. Na ścianie zachodniej wiszą zaś reprodukcje portretów królów i książąt polskich autorstwa Jana Matejki. W tej Sali odbywają się ponadto warsztaty i lekcje tematyczne, skierowane głównie do najmłodszych odbiorców, opowiadające o historii rycerzy i szlachty polskiej, zamków oraz geologii tych terenów. Na warsztatach dzieci mogą posłuchać o tym jak dawniej wyglądały korony, z czego składają się herby i co kryją świętokrzyskie legendy. Po krótkim wstępie same mają okazję stworzyć własny herb i przyozdobić własnoręcznie zrobiony diadem królewski.

W „Niemczówce” znajduje się ponadto Sala Rycerska, zwana też Zbrojownią. Mieszczą się w niej repliki uzbrojenia wojska polskiego od X do XVIII wieku. Spotkamy tu bowiem wczesnopiastowskiego woja, rycerza z okresu rozbicia dzielnicowego czy bitwy pod Grunwaldem, a nawet postrach pól bitewnych XVII stulecia – husarza. Jest to miejsce szczególnie oblegane przez młodszych turystów, bowiem na własne oczy mogą zobaczyć z czym zmagać się musiał ówczesny żołnierz i jak ciężkie i skomplikowane uzbrojenie musiał na sobie nosić. Dzieciaki chętnie słuchają też opowieści przewodnika, który objaśnia poszczególnie elementy uzbrojenia, rozwiewając wątpliwości co do ich użycia i odpowiadając na liczne pytania.

Zabytkowe są również piwnice kamienicy, w których znajduje się obecnie Muzealna Izba Pana Wołodyjowskiego, gdzie zebrane zostały pamiątki i wspomnienia osób, które uczestniczyły w produkcji filmu o tym samym tytule. Nagrywany był on w latach 60-tych XX wieku, a do nakręcenia scen batalistycznych z końcówki trzeciej części Trylogii wykorzystano makietę, którą postawiono na wzgórzu nieco na wschód od średniowiecznego Zamku. Mieszkańcy po dziś dzień pamiętają te chwile, dzięki czemu udało nam się zebrać ich doświadczenia, a także zgromadzić zdjęcia i pozostałości po planie filmowym. Warto się pochylić na znaczeniem Izby, jest to bowiem unikat w skali kraju – nie znajdziemy bowiem drugiego takiego miejsca w Polsce.

Kamienica jest miejscem o ciekawej historii i licznych elementach zabytkowych wewnątrz jej kompleksu. Warto ją odwiedzić, by zobaczyć wszystkie najbardziej interesujące miejsca, które tylko po krótce zostały opisane powyżej. W razie wątpliwości można zasięgnąć fachowej wiedzy informatorów turystycznych, którzy mają swoją siedzibę w kolejnym z pomieszczeń „Niemczówki”. Turysta znajdzie tam wszelkie potrzebne materiały, które pozwolą mu swobodnie zwiedzać Chęciny, a także zakupić unikatowe pamiątki z tego miejsca.

 

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach

Gmina Chęciny