Wojny Rzeczypospolitej w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza – weekend w „Niemczówce”!
Weekend w „Niemczówce” zapowiada się niezwykle interesująco! 5 maja 2022 r. obchodziliśmy 176. rocznicę urodzin naszego noblisty – Henryka Sienkiewicza. Z racji tego wydarzenia, a także nierozłącznej z „Panem Wołodyjowskim” historii miasta Chęciny, chcielibyśmy przybliżyć nieco historię wydarzeń, dziejących się na kartach powieści. W związku z tymi w najbliższy weekend – sobotę i niedzielę o godzinie 12:00 i 14:00 odbędą się prelekcje dot. siedemnastowiecznej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
„Trylogia” Henryka Sienkiewicza stanowi jeden z najważniejszych elementów kultury polskiej, budujących naszą tożsamość. Warto jednak przyjrzeć się wydarzeniom historycznym, które noblista przedstawił w swoich dziełach. „Ogniem i Mieczem” to opowieść o miłości Jana Skrzetuskiego i Heleny Kurcewiczównej, dziejącej się podczas burzliwego powstania Chmielnickiego. „Potop” z kolei osadzony jest w realiach wyniszczającej wojny, zwanej potocznie potopem szwedzkim, zaś „Pan Wołodyjowski” opowiada o trudnej sytuacji kraju po abdykacji Jana II Kazimierza i nadciągającym konflikcie z Imperium Osmańskim. Warto przyjrzeć się tym ciekawym okolicznościom, z którymi mierzyło się nasze państwo w XVII w.
Prelekcje dotyczyć będą przede wszystkim wydarzeń politycznych, związanych z wojnami Rzeczypospolitej, a także sytuacji wewnętrznej kraju i jego przemianom. Prelegent poruszy również kwestie związane z realiami, jakie zobrazował Henryk Sienkiewicz w swoich dziełach, a jak miały się one do rzeczywistych wydarzeń. Będzie się można również dowiedzieć ciekawych informacji dot. samej „Trylogii”, jej tworzenia i życiorysu autora. Dodatkowo będzie można posłuchać o wkładzie Chęcin w polską kinematografię w związku z tworzeniem filmu „Pan Wołodyjowski”, reżyserii Jerzego Hofmanna.
Serdecznie zapraszamy!
Konrad Szymański
Zabytkowa Kamienica „Niemczówka” w Chęcinach